Kampovanje u Šatoru vs Hotel: Nostalgija i Moderni Odmor
Kampovanje u šatoru i kamp prikolici - nostalgija za djetinjstvom i filozofija života. Otkrijte prednosti i razlike između kampovanja i odmora u hotelu.
Kampovanje u Šatoru vs Hotel: Nostalgija i Moderni Odmor
Nostalgično prisustvo djetinjstva
Nikad neću zaboraviti ljetovanja pod šatorom, a kasnije u kamp prikolici, dok sam išla u osnovnu školu. Moji roditelji su kupili šator i svu kamp opremu, tako smo svako ljeto uz čitavo brdo opreme sjeli u auto i vozili se uvijek u drugo ljetovalište.
Ubrzo sam savladala sve spretnosti - sastavljanje šatora, kopanje kanala i zabijanje klinova. Hrana na žaru postala je naš svakodnevni ručak, a čisto more i uvijek novo društvo - nezaboravno sjećanje na moje djetinjstvo.
Šator ili hotel: gdje je pravi odmor?
Da li i vi volite takav način ljetovanja ili je za vas pravi odmor samo u hotelu? Mislim da su hoteli kao način boravka tokom odmora više za starije ljude, one u penziji. Kod njih su izraženije potrebe za komforom, pa i hranom koja je možda dijetalna. Ili one sa malim bebama koje ne žele riskirati da im se dete prehladi - ipak zna biti u šatoru hladno.
Kada kampiram, obično koristim šator, ali kad odlučim biti u kampu duže vremena, onda uzmem u najam prikolicu. Ipak je u njoj lepše kada se desi da kiši par dana. Setite se Logarske doline - ujutro zna biti i ispod nule usred leta!
Auto dom: mobilna garsonjera za avanturiste
Umesto hotela, sve više razmišljam o autodomu. Mobilan stan - voziš za suncem, a nigde ne piše da ne možeš u njemu imati i ranac sa šatorom. Ipak, ovo je komfor sa 5 zvezdica u poređenju sa šatorom.
Gledajući cene (između 40 i 50 hiljada evra), najam od oko 50 evra dnevno isplati se ako ide više odraslih zajedno. Lepo je putovati autodomom, baš kao i glavni junak romana Prisustvo Jerzija Košinskog, koji živi u ogromnoj kući na točkovima i krstari Amerikom.
To nije samo stvar putovanja, nego i načina života i filozofije življenja. Danas ima porodica koje žive u autodomovima ne zato što ne mogu živeti po "standardima", već zato što im je to način života.
Šator: magija jednostavnosti
Do pre neku godinu sam redovno kampovala sa roditeljima - prvo u šatoru, pa u bračnoj prikolici, pa u kamp prikolici. Mogu vam reći da je ubedljivo najlepše u šatoru bilo za mene. Poseban je osećaj i kada pada kiša - nemaš šta da radiš i ležeš u šator, a čuje se lupkanje kiše po šatorskom platnu.
Uvijek kada čujem lupanje kiše po limu kada sam kod kuće, podseti me na dane kampovanja u šatoru. Gledano kroz oči avanturiste, tog prvinskog izazova nema u hotelu.
Kombi prikolica: savršen kompromis?
Ideja sa kombi prikolicom (autodom) je sjajna - ne samo za putovanja nego i za sve ostalo. Zamislite da odete u grad na zezanje sa društvom, a sutra rano morate na posao. Umesto da gubite vreme na povratak kući, možete se odvesti do ispred firme i tu zanoćiti - na posao ćete stići na vreme i odmoran.
Kulturološke razlike u kampovanju
Znam da mnoge porodice u Americi žive u autodomovima - Amerikanci su ipak rođeni nomadi. Njima nije problem da menjaju sredine ili da preko noći totalno promene način života. To je velika prednost, ali teško zamisliva u Evropi, a posebno na našim prostorima.
Zaključak: svako ima svoj idealni odmor
Neki će uvek preferirati šator i divlje kampovanje, drugi će tražiti komfor hotela, a treći će naći sreću u autodomu. Važno je da svako pronađe ono što mu odgovara i što mu donosi radost. Kampovanje nije samo način odmora - za mnoge je to filozofija života, dok je za druge nostalgija za djetinjstvom.
A šta vi preferirate - šator, prikolicu, autodom ili hotelski smeštaj? Svaki od ovih načina ima svoje čari i prednosti, a izbor zavisi od vaših potreba, životne faze i ličnih prioriteta.