Kondilomi i HPV virus: Sve što treba da znate o dijagnostici i lečenju
Sve što treba da znate o kondilomima, HPV virusu i lečenju. Pročitajte kako se dijagnostikuje i leči ova neprijatna bolest, kao i informacije o vakcinama protiv HPV-a.
Šta su kondilomi i kako nastaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna bolest uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, ali može se pojaviti i na drugim delovima tela. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak.
Kondilomi su polno prenosiva bolest i mogu se preneti čak i blagim dodirom dve sluzokože. Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana, što znači da se simptomi mogu pojaviti dugo nakon infekcije.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza kondiloma postavlja se na osnovu kliničke slike, histoloških i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da se HPV virus ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer celokupni životni ciklus virusa odvija se na površini sluzokože.
Kod muškaraca, kondilomi se najčešće nalaze na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre. Kod žena, bradavice se često pojavljuju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, a ređe u samoj vagini ili na grliću materice.
Lečenje kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti iscrpljujuće. Najčešći načini lečenja uključuju hirurške intervencije, lasersko lečenje, krioterapiju (spaljivanje tečnim azotom) i upotrebu lokalnih lekova kao što su podofilotoxin ili trihlorsirćetna kiselina. Važno je napomenuti da ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam uzrok – HPV virus.
U slučaju trudnica, kondilomi mogu pokazati ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, a laserska vaporizacija grlića materice obično se radi 15-20 dana pre termina porođaja.
Vakcine protiv HPV-a
U poslednjih nekoliko godina, na tržištu su dostupne vakcine protiv HPV-a, koje pružaju zaštitu od najopasnijih tipova virusa. Vakcine kao što su Cervarix i Gardasil deluju na karcenogene tipove HPV-a i sprečavaju razvoj raka grlića materice. Preporučuje se da se vakcinacija obavi pre početka seksualnog života, ali može biti korisna i za osobe koje su već bile izložene virusu.
Vakcine se daju u tri doze, a cena po dozi varira. Iako su u mnogim zemljama vakcine obavezne, u našoj zemlji još uvek nema zakona koji bi to regulisao, pa se vakcine mogu kupiti u slobodnoj prodaji.
Prevencija i saveti
Prevencija je ključna u borbi protiv HPV-a i kondiloma. Redovne kontrole kod ginekologa, upotreba kondoma i zdrav način života mogu značajno smanjiti rizik od infekcije. Ukoliko primetite bilo kakve promene na koži ili sluzokoži, obratite se lekaru kako biste dobili tačnu dijagnozu i odgovarajuću terapiju.
Važno je imati na umu da HPV virus može ostati u telu iako se kondilomi uspešno leče. Stoga je neophodno pratiti svoje zdravlje i redovno se pregledati kako bi se izbegle moguće komplikacije.
Zaključak
Kondilomi i HPV virus predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i lečenje mogu se uspešno kontrolisati. Vakcine protiv HPV-a pružaju dodatnu zaštitu i mogu značajno smanjiti rizik od raka grlića materice. Važno je edukovati se i preduzeti sve neophodne korake kako bi se očuvalo zdravlje.